Ebből az egymilliárd euróból, ami közel 415 milliárd forint, a hátrányos helyzetben lévő háztartások, illetve a kis- és középvállalkozások is részesülnek majd. Többek között ebben egyeztek meg az érintett országok az Európai Unió és Nyugat-Balkán országainak Tiranában, Albánia fővárosában megtartott csúcstalálkozóján.
A Nyugat-Balkánnak szánt összeget az unió már októberben bejelentette. Az energiaválság következményeinek enyhítésére szánt fél milliárd euróból Szerbia 165 millió eurót kap, Észak-Macedónia és Albánia 80-80 millió eurót, Koszovó 75 milliót, Bosznia-Hercegovina 70 milliót, míg Montenegró 30 millió eurót.
Mire jut a másik fél milliárd euró?
A régiónak szánt összeg másik felével ugyanakkor
olyan rövid és középtávú beruházásokat támogatnak, amelyekkel mindenekelőtt a megújuló energiaforrásokat célozzák.
A csúcstalálkozón jelen levő EU-tagállamok vezetői által megfogalmazott közös nyilatkozatban rámutattak, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja egyre nagyobb mértékben veszélyezteti Európa és a világ békéjét és biztonságát. Ez pedig még inkább rávilágít az EU és a Nyugat-Balkán közötti stratégiai partnerségi viszony fontosságára.
A régió államainak társulása mellett kiállva arra szólítják fel az érintett országokat, hogy gyorsítsák fel a társulási folyamatokat, mégpedig hiteles reformok megvalósításával. Ebben a folyamatban támogatják a Nyugat-Balkán regionális együttműködését, a jó szomszédi viszony erősítését, az EU tagállamaival is. A találkozón kiemelték továbbá a Görögországgal kötött Prespa-megállapodás és a Bulgáriával ápolt jó viszony jelentőségét, illetve hangsúlyozták, hogy további energiabefektetésre van szükség a régió országai részéről a regionális stabilitás megőrzése érdekében.
Az EU továbbra is a régió legközelebbi partnere, fő befektetője, kereskedelmi partnere és legnagyobb támogatója kíván maradni, áll a tiranai csúcs után megjelentetett közös nyilatkozatban.
A megújuló energiaforrás akkor jó, ha hazai
„A megújuló energia olcsóbb, megfizethető, tisztább, jobb a bolygónkra nézve és hazai. Itthon munkahelyeket hoz létre, illetve függetlenséget és ellátásbiztonságot ad. Ezt az 500 millió eurót természetesen a zöldenergiába, az interkonnekt kapacitások kiépítésébe, azaz az infrastruktúrába, illetve az energiahatékonyságba fektetjük” – mutatott rá a csúcstalálkozón Ursula von der Leyen, az EB elnöke, derült ki a Balkan Green Energy News portál tudósításából.